Automatická převodovka – výměna oleje

Výhody včasné výměny oleje v automatické převodovce

 

Provádíme dva typy výměny převodového oleje

  • proplach pomocí speciálního plnicího zařízení které měří i hodnotu průtoku převodového oleje. Tímto způsobem vyměníte celou náplň a jste schopni provést základní diagnostiku stavu převodovky. V případě že je průtok nízký svědčí to o zanesení ovládacích ventilů které mohou být propláchnuty. V horším případě je nutný udělat další servis
  • gravitační neboli vypuštění částečného množství a doplnění. Tento postup je neefektivní. Je to pouze naředění původního oleje

Doporučujeme první typ výměny z důvodu kompletní výměny oleje a dodáním aditiv které ještě zlepšují vlastnosti převodového oleje a tím i funkci převodovky

Ceny se pohybují od 8 000 Kč dle typu vozu

Většina výrobců automobilů tvrdí že  automatické převodovky mají doživotní náplň. Bohužel už ale neříkají že předpokládaná životnost automobilu je cca 200 tis. km a poté si máte jít koupit nový automobil. Díky této informaci dochází k častým poruchám automatických převodovek. Jako je například: řazení ve vyšších otáčkách, tvrdé rozjezdy nebo trhání vozidla při přeřazení z parkovací polohy či neutrálu
Pravidelnou výměnou převodového oleje lze předejít zanášením ovládacích ventilů a následné výměně drahých komponentů které jsou uvnitř automatické převodovky.

Olej v automatických převodovkách je zatěžován dle druhu jízdy. Zda jezdíte ve městě nebo mimo město nebo pokud za autem taháte třeba vlek.
Tyto faktory v prvé řadě nejvíce ovlivňují životnost oleje. V druhé řadě je pak fakt, že oleje stárnou a ztrácí potřebné mazací schopnosti.

Olej plní hlavně mazací funkci ale zároveň také čistící funkci kdy na sebe navazuje nečistoty vzniklé používáním. Větší nečistoty zachytí olejový filtr ale drobnější zůstávají v oleji čímž ho degradují a snižují jeho mazací schopnosti.
Každý olej časem ztrácí své mazací a absorpční vlastnosti, proto je doporučeno ho měnit častěji dle typu převodovky a náročnosti provozu.

Intervaly výměn oleje v automatické převodovce:

  • u automatických převodovek s hydroměničem nebo CVT se doporučuje udělat první výměnu oleje mezi 90-100 tis. km a poté každých 30- 60 tis. km dle náročnosti provozních podmínek.
  • u automatických převodovek  DSG / DCT ( známých také jako dvojspojkové převodovky) je výměna většinou určena výrobcem a to například u koncernu VW je to každých 60 tis.km

Po ujetí těchto kilometrů je olej v automatické převodovce již značně opotřebovaný ztrácí viskozitu a nečistoty v něm můžou začít ovlivňovat plynulé řazení a tím i ovlivňovat spotřebu. Při způsobu jízdy, kdy je automatická převodovka značně zatěžována musí být interval ještě nižší.

Výhody včasné výměny převodového oleje:

  • delší životnost všech komponentů
  • odstranění lehkých provozních nečistot
  • převodovky řadí plynuleji a v nižších otáčkách
  • nižší spotřeba paliva

 

 Vybrané služby

Servis
Diagnostika
Oleje
Pneumatiky
Brzdy
Akumulátory
STK a Emise
Geometrie
Klimatizace

Otevírací doba

Prodejna a příjem oprav:

Po - Pá: 7:30 - 18:00

Servis:

Po - Pá:  8:00 - 17:00

Kontakt

Autotechnik Zralý s.r.o.
Jindrova 1389/58
Praha 5 – Stodůlky
Tel: 724 365 504

Praktické rady před zimou

Pro váš vůz je dovolená v zimním období zvýšená zátěž všech systémů.  Chcete-li si být jisti, že vozidlo dojede bezpečně do cíle, dbejte pozornosti v několika důležitých bodech.

Vice informací

Servis klimatizace a filtrů

Odborníci z Bosch Car Service vám rádi zkontrolují systém klimatizace tak, aby bylo vždy dosaženo příjemné teploty uvnitř vozidla a aby se zabránilo vniku pylu a nepříjemných pachů.

Více informací

Autotechnik Zralý s.r.o.    Ι   BoschCarService   Ι   Jindrova 1389/58   Ι   Praha 5 – Stodůlky   Ι    Tel: 724 365 504   I   stodulky@zraly.cz